Թաղավարդ համայնքի բնակիչների կողմից անցած մեկ տարվա ընթացքում անընդհատ բարձրաձայնվել է համայնքի գերեզմանատան հասանելիության հարցը, որը 2020 թվականի պատերազմի հետևանքով անցել է ադրբեջանական վերահսկողության տակ։ Գերեզմանատունը գտնվում է համայնքի օկուպացված հատվածում, որը ընդամենը մի քանի կիլոմետր է հեռու համայնքի այն հատվածից, որում այսօր ապրում են Թաղավարդի բնակիչները։
Մարդիկ իրավունք ունեն իրենց հարազատների հիշատակը հարգելու՝ այդ թվում նաև նրանց գերեզմաններին այցելելու հնարավորություն ունենալով։ Սակայն ադրբեջանական կողմը որևէ ըմբռնում չի դրսևորում և հնարավորություն չի ընձեռում համայնքի բնակիչներին։
Հումանիտար բնույթ կրող այս հարցի վրա եմ ուզում հրավիրել պետական մարմինների, ռուսական խաղաղապահ զորակազմի, ինչպես նաև միջազգային իրավապաշտպան և հումանիտար առաքելություն իրականացնող կազմակերպությունների ուշադրությունը։
Ընդորում այս կարևորագույն հարցը հավասարապես վերաբերում և մտահոգում է ոչ միայն Թաղավարդի բնակիչներին, այլև Արցախի օկուպացված տարածքների բոլոր բնակիչներին։

Over the past year, the residents of the Taghavard community have repeatedly raised the issue of access to the community cemetery, which came under Azerbaijani control after the 2020 war. The cemetery is located in the occupied part of the community, which is only a few kilometers away from the part of the community where the residents of Taghavard live today.
People have the right to honor the memory of their relatives, including by having the opportunity to visit their graves. However, the Azerbaijani side does not show any understanding and does not provide opportunities to the residents of the community.
I would like to draw the attention of state bodies, Russian peacekeepers, as well as international human rights organizations and organizations carrying out humanitarian missions to this humanitarian issue.
This important issue concerns not only the residents of Taghavard but all the residents of the occupied territories of Artsakh.
On December 15, a march was organized with the participation of the Human Rights Defender of the Republic of Artsakh Gegham Stepanyan and former Human Rights Defender Artak Beglary......