Ադրբեջանական կողմը կրկին արգելափակել է ԿԽՄԿ մուտքը Արցախ
Այսօր առավոտյան ադրբեջանական կողմը Լաչինի միջանցքում Հակարիի կամրջի վրա ապօրինի տեղադրված անցակետում կրկին արգելափակել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի մեքենաներով Հայաստանից Արցախ վերադարձող բուժառուների և նրանց ուղեկիցների, ինչպես նաև դեղորայքի առանց այն էլ սահմանափակ քանակի մուտքն Արցախ՝ այս անգամ «մաքսանենգության» կեղծ պատրվակով:
Աշխարհի ոչ մի կետում ԿԽՄԿ-ին պատկանող մեքենաներն այնքան մանրազննին չեն խուզարկվում ինչքան Ադրբեջանի կողմից ապօրինի տեղադրված անցակետում, որը միտված է դիտավորյալ խոչընդոտելու Արցախում միակ միջազգային մարդասիրական կազմակերպության կողմից իրականացվող առաաքելությանը:
Ադրբեջանն ակնհայտորեն արհամարհում է միջազգային իրավունքով սահմանված ԿԽՄԿ հատուկ կարգավիճակը, որը ենթադրում է ԿԽՄԿ անձնակազմի, տրանպորտային միջոցների և բեռների անձեռնմխելիությունը:
Սա Ադրբեջանի կողմից ԿԽՄԿ գործունեությունը իրականացնելու համար միտումնավոր խոչընդոտներ հարուցելու առաջին դեպքը չի: Նախկինում ադրբեջանական կողմն ապօրինի արգելափակված հատվածում պահանջել էր իրականացնել ԿԽՄԿ վարորդների ու տեղափոխվող բուժառուների անձնագրային ու մեքենաների ստուգումներ: Հարուցված խոչընդոտների հետևանքով հունիսի 15-ից 10 օր շարունակ ամբողջովին կասեցված էր ԿԽՄԿ կողմից դեպի Արցախ մատակարարվող դեղորայքի և բուժառուների երկկողմանի տեղափոխումը:
ԿԽՄԿ գործունեությանը խաթարելով՝ ադրբեջանական կողմը հերթական անգամ ապացուցում է, որ մարդասիրական հարցերը և հումանիտար ճգնաժամը օգտագործվում են որպես Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ ճնշում գործադրելու և անտանելի կենսապայմաններ ստեղծելու լծակ:
Վերջին շրջանում ադրբեջանական պետական քարոզչամեքենան ակտիվորեն շրջանառում էր ԿԽՄԿ Լեռնային Ղարաբաղի գրասենյակի Արցախից դուրս հանելու կամ Բաքվի ԿԽՄԿ գրասենյակին ենթարկելու ապօրինի պահանջը՝ անընդհատ առիթ փնտրելով այն հիմնավորելու և իրականացնելու համար: Եվ այս քայլը այդ ստոր քաղաքականության իրականացմանն ուղղված գործողությունների շղթայի մի մասն է կազմում:

Azerbaijani side has again banned the ICRC entry to Artsakh
This morning, at the illegally installed checkpoint over the Hakari Bridge in the Lachin corridor, the Azerbaijani side again blocked the entry of the vehicles transporting patients and their accompanying people to Artsakh, as well as the already limited amount of medicines transported from Armenia to Artsakh by the International Committee of the Red Cross (ICRC). This time Azerbaijan used the false pretext of "smuggling”.
Cars belonging to the ICRC are hardly being searched in any part of the world as thoroughly as they are done at the illegally installed checkpoint of Azerbaijan, which aims to deliberately obstruct the mission of the only international humanitarian organisation in Artsakh.
Azerbaijan clearly ignores the special status of the ICRC defined by international law, which envisages the inviolability of ICRC personnel, vehicles and cargo.
This is not the first case when Azerbaijan deliberately creates obstacles for the activities of the ICRC in Artsakh. Thus, earlier, the Azerbaijani side demanded to check the passports and vehicles of the ICRC drivers, as well as of the transported patients at the illegally installed site. Since June 15, due to the obstacles that had arisen, the bilateral transportation of patients and their accompanying persons to Artsakh by the ICRC was completely suspended for 10 days in a row.
By undermining the activities of the ICRC, the Azerbaijani side once again proves that humanitarian issues and the humanitarian crisis in Artsakh are used as a leverage to put pressure on the peaceful population of Artsakh and create unbearable living conditions for them.
Recently, the Azerbaijani state propaganda machine has been actively promoting the illegal demand to either suspend the ICRC Office in Nagorno-Karabakh or subordinate it to the ICRC office in Baku, constantly looking for a reason to justify and implement its goal. And today’s incident is part of the chain of actions aimed at implementing this vile policy of Azerbaijan.