Մարդու իրավունքների պաշտպանը ուսումնասիրել է երեխաների մասնակցությամբ որոշ շահարկվող լուսանկարներ
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանը, նկատելով սոցիալական ցանցերում երեխաների ընդգրկվածությամբ որոշ լուսանկարների վերաբերյալ շահարկումները և ընդգծելով երեխաների իրավունքների պաշտպանության կարևորությունը, ուսումնասիրություն է կատարել այդ լուսանկարների ծագման ու բովանդակության շուրջ:
Ուսումնասիրության արդյունքներով պարզվել են հետևյալ հանգամանքները՝
1. Լուսանկարներից մեկում երևացող աղջիկներին իրենց հայրիկներն ու այլ հարազատ ազատամարտիկներ ներկայացնում են ինքնաձիգներ: Լուսանկարի վերլուծությունից պարզ է դառնում, որ նրանք նույնիսկ ինքնաձիգ բռնելու հմտություններ չունեն, և անհեթեթ են ռազմական գործողություններին երեխաների մասնակցության վերաբերյալ պնդումները:
2. Մեկ այլ լուսանկարում երևացող տղա երեխան ակնհայտորեն պարզապես ծանոթանում է ինքնաձիգին, այն էլ՝ առանց պահեստատուփի: Այնուամենայնիվ, Պաշտպանը կասկածներ ունի տվյալ լուսանկարի ծագման հետ կապված, քանի որ այն գտնվել է միայն ադրբեջանական առցանց հարթակներում, և հնարավոր չէ ստուգել դրա ենթադրյալ հայկական աղբյուրը:
3. Երրորդ լուսանկարում երևացող տղան, որն արկեր է տեղափոխում, ըստ Պաշտպանի հավաքագրած տվյալների, 16 տարեկան է և այդ գործողությունը կատարում էր իր հայրիկի հետ միասին: Պետք է նշել, որ միջազգային իրավունքով արգելված է մինչև 15 տարեկան երեխաների մասնակցությունը ռազմական գործողություններին, և դա այն դեպքում, որ տվյալ անձը ուղիղ կերպով չէր ընդգրկվել ռազմական գործողությունների մեջ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը, կարևորելով պատերազմական գործողությունների ընթացքում երեխաների իրավունքների պատշաճ պաշտպանությունը, ընդգծում է, որ առ այսօր որևէ դեպք չի արձանագրվել ռազմական գործողություններում երեխաների ընդգրկվածության առումով:
Այնուամենայնիվ, Պաշտպանը հորդորում է բոլորին զգուշավորություն ցուցաբերել զենքերի հետ մինչև 15 տարեկան երեխաների շփման հարցում:

The Human Rights Ombudsman of the Republic of Artsakh, noticing the speculations on social networks about some photos involving children, and stressing the importance of protecting the rights of children, conducted a research on the origin and content of those photos.
The results of the research revealed the following circumstances:
1. In one of the photos, girls are presented with rifles by their fathers and other freedom fighters. The analysis of the photo shows that they do not even have the skills to hold a rifle; it is ridiculous to argue about their participation in hostilities.
2. In another photo, a boy is obviously just getting acquainted with a rifle without a magazine. The Ombudsman has doubts about the origin of this photo, as it was found only on Azerbaijani online platforms, it is impossible to verify its alleged Armenian source.
3. According to the collected data, the boy who is carrying shells in the third photo, is 16 years old and is functioning together with his father. It should be noted that international law prohibits the participation of children under the age of 15 in hostilities; moreover, the boy has not been directly involved in military operations.
The Human Rights Ombudsman, highlighting the proper protection of children's rights during hostilities, emphasizes that to date there have been no cases of children’s involvement in hostilities.
However, the Ombudsman urges everyone to be careful in the matter of handling children under the age of 15 with weapons.