Հուլիսի 13-ին, Ստեփանակերտում, ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի և «Իմ քայլը» հիմնադրամի համագործակցության արդյունքում, կայացել է «Լույսի մոլորակ» ծնողի ու մանկան կրթական փառատոնը՝ իր բազմազան կրթական ու ժամանցային ծրագրերով հյուրընկալելով հազարավոր ծնողների ու երեխաների: Կազմակերպիչ ընկերություն՝ CREO Project Solutions:
Փառատոնը նպատակ ուներ հավասար հնարավորություններ ստեղծել սոցիալական ամենատարբեր խավերի ծնողների և մանուկների համար ստանալու կարևոր տեղեկատվություն և մասը կազմելու զարգացնող միջոցառումների, ինչպես նաև աջակցելու հատուկ խնդիրներով երեխաների և նրանց ընտանիքների ինտեգրմանը հասարակությանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանն իր խոսքում, մասնավորապես, ասել է. «Այսպիսի միջոցառումները հնարավորություններ են ստեղծում ոչ միայն երեխաների կրթության ու ինտելեկտուալ ժամանցի, այլ նաև ընտանիքի ներդաշնակ զարգացման համար: Արդյունքում, ստեղծված բավականին բարենպաստ պայմաններն ինքնին նպաստում են մարդկանց բազմակողմանի իրազեկվածության բարձրացմանը և մարդու իրավունքների պաշտպանության հիմքերի ամրապնդմանը: Մենք կարևորում ենք նմանատիպ ներառական ու զարգացնող միջոցառումների կազմակերպումը՝ երեխաների իրավունքների պաշտպանության ու ընտանիքավարության պատշաճ մշակույթի զորացման տեսանկյուններից»:
«Իմ քայլը» հիմնադրամի տնօրեն Հովհաննես Ղազարյանը նշել է, որ այս միջոցառմամբ հիմնադրամն գործունեություն է սկսում Արցախում՝ նախատեսելով իր բոլոր ծրագրերն իրականացնել նաև այստեղ:
Միջոցառման ընթացքում երեխաների համար կազմակերպվել էին հեքիաթի անկյուն հայտնի դերասանների հետ, ֆիզիկայի, քիմիայի և այլ բնագիտական առարկաների ինտերակտիվ անկյուններ, արվեստի անկյուն, մանկական թատերական ներկայացումներ, խաղեր և մի շարք այլ ակտիվություններ:
Մինչ երեխաները զբաղված էին իրենց համար նախատեսված զարգացնող ու ժամանցային ակտիվություններով, ծնողները լսել են դասախոսություններ և առաջատար մասնագետների հետ քննարկել իրենց հուզող ամենատարբեր հարցեր, ներառյալ՝ հղիություն, ծննդաբերություն և հետծննդաբերական շրջան, նորածնային խնամք, կրծքով կերակրելու առանձնահատկությունները, երեխայի զարգացում և հատուկ կարիքների բացահայտում և այլն:

On July 13, with the cooperation of RA Human Rights Ombudsman and My Step Foundation, Stepanakert hosted “Planet of Light” parent and child educational festival, hosting thousands ofparents and children through its diverse educational and entertaining programs. Organized by CREO Project Solutions.
The Festival was aimed at creating equal opportunities for parents and children of all social strata to receive important information and be part of development activities, as well as to support integration of children with special needs and their families into society.
In his speech, Human Rights Ombudsman Artak Beglaryan said: “Such events provide opportunities not only for educational and intellectual entertainment but also for also for harmonious development of the family. As a result, the very favorable conditions contributes to raising people’s comprehensive awareness and strengthening of human rights protection grounds. We highlight the organization of such inclusive and developing events in terms of protecting children’s rights and empowering proper culture of family life.”
Hovhannes Ghazaryan, Director of my Step foundation, noted that with this event the Foundation is launching activities in Artsakh envisaging to implement all its projects here as well.
The event featured a fairy tale corner with famous actors, interactive corners for physics, chemistry and other natural sciences, children’s theatrical performances, games and a number of other activities.
As long as the children were engaged in developing and entertaining activities, parents listening to lectures and discussing with leading professionals a variety of issues of their concern, including pregnancy, childbirth and postpartum period, neonatal care, breastfeeding features, child development and identification of special needs, etc.