Լաչինի միջանցքի արգելափակման հումանիտար հետևանքները
1. 2022թ. դեկտեմբերի 11-ին քաղաքացիական հագուստով մի խումբ ադրբեջանցիներ, ներկայանալով որպես բնապահպան ակտիվիստներ, շինծու բնապահպանական մտահոգությունների պատրվակով փակել են Արցախը Հայաստանի և աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը` Լաչինի միջանցքը:
2. Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության տակ գտնվող ճանապարհը օգտագործվում է միայն մարդկանց և Արցախի խաղաղ բնակչության համար նախատեսված ապրանքների փոխադրման համար: Լաչինի միջանցքի արգելափակումը փաստացի նշանակում է շրջափակում 120 000 բնակչություն ունեցող ամբողջ Արցախի համար: Բացի այդ, ճանապարհի արգելափակման պատճառով Արցախի Լիսագոր, Մեծ Շեն, Հին Շեն և Եղծահող համայնքները հայտնվել են կատարյալ մեկուսացման մեջ մայրաքաղաք Ստեփանակերտից և ամբողջ Արցախից:
3. Վերջին 10 օրվա ընթացքում սա Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման երկրորդ դեպքն է: 2022թ. դեկտեմբերի 3-ին մի խումբ ադրբեջանցիներ նույն հորինված բնապահպանական պատրվակներով փակել էին Լաչինի միջանցքը: Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ներգրավմամբ ավելի քան երեք ժամ տևած բանակցությունների արդյունքում ճանապարհը ապաշրջափակվել է:
4. Քանի որ Լաչինի միջանցքը նախ և առաջ հումանիտար նշանակություն ունեցող ճանապարհ է արցախահայության կենսաապահովման համար, դրա փակումը, թեկուզ կարճ ժամանակով, հղի է անդառնալի և աղետալի մարդասիրական հետևանքներով: Հայաստանի Հանրապետությունից Արցախ է ներկրվում օրական 400 տոննա առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ, այդ թվում` հացահատիկ, ալյուր, բանջարեղեն, միրգ, տնտեսական ապրանքներ և այլն: Ներկայումս ամբողջությամբ դադարեցված է սննդի, բժշկական պարագաների և էներգակիրների մատակարարումը դեպի Արցախ:
5. Ձմռան ցուրտ պայմաններում շուրջ 1100 խաղաղ բնակիչներ` այդ թվում կանայք, ծերեր և 270 երեխաներ, Լաչինի միջանցքում հայտնվել են անորոշ վիճակում` չկարողանալով վերադառնալ Արցախ` իրենց տները և ընտանիքների մոտ: Բացի այն փաստից, որ կտրված են իրենց ընտանիքներից, նրանք նաև զրկված են կրթության իրավունքից:
6. Դեպի Արցախ և Արցախից դուրս տանող միակ ճանապարհի արգելափակումը նաև բժշկական լուրջ ճգնաժամ է ստեղծել Արցախի առողջապահական համակարգի համար: Ստեփանակերտի Հանրապետական բժշկական կենտրոնի և Արցախի առողջապահության նախարարության կողմից տրամադրված տեղեկատվության համաձայն՝ Լաչինի միջանցքի շարունակական խցանման պատճառով Հայաստանի հանրապետական բժշկական կենտրոններում անհետաձգելի բուժում ստանալու և հոսպիտալացնելու կարիք ունեցող ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդների տեղափոխումը անհնարին է դարձել: Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչներն այցելել են ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդներին և արձանագրել, որ Ադրբեջանի կողմից ներկայումս իրականացվող ահաբեկչական գործողությունների հետևանքով այդ հիվանդների կյանքին մեծ վտանգ է սպառնում:
7. Անհերքելի ապացույցներ կան, որ այդ քարոզարշավը կազմակերպված է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից: Նախ և առաջ, Ադրբեջանի այսպես կոչված «բնապահպանական» քարոզարշավը ուղեկցվում է մի շարք ադրբեջանական լրագրողների կողմից, որոնք ապահովում են ընթացիկ գործողությունների ամբողջական լուսաբանում ուղիղ եթերով: Բացի այդ, լրագրողները անընդհատ սադրում են ռուս խաղաղապահներին և խաթարում նրանց առաքելությունը` փորձելով ներխուժել նրանց դիրքերը և նույնիսկ քաշքշել նրանց: Նրանցից ոմանք, ովքեր ներկայանում են որպես «բնապահպան» ակտիվիստներ, իրականում որոշ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ են, որոնք ֆինանսավորվում են ադրբեջանական իշխանությունների և Ալիևի հիմնադրամի կողմից: Ավելին, ապացույցներ կան, որ ճանապարհը փակողների թվում կան նաև Ադրբեջանի հատուկ ծառայության ներկայացուցիչներ:
8. Դեկտեմբերի 13-ին, ժամը 18:00-ին, ադրբեջանական կողմը միտումնավոր դադարեցրել է գազամատակարարումը Արցախի ողջ տարածքում, ինչը 2022թ. փետրվար-մարտ ամիսների իրադարձությունների կրկնողությունն է, որը հանգեցնում է մի շարք անբարենպաստ հումանիտար հետևանքների, ինչպիսիք են` 1. գազով ջեռուցվող դպրոցներում ուսումնական գործընթացի խաթարում, 2. գազով ջեռուցվող պետական գերատեսչությունների և կենսական նշանակություն ունեցող հիմնարկների աշխատանքի խաթարում, 3. մարդկանց տները գազով տաքացնելու անհնարինություն, 4. մի շարք տնային տնտեսություններում տաք ջրի բացակայություն, 5. գազով ջեռուցվող հիվանդանոցների աշխատանքի խաթարում, 6. տրանսպորտային միջոցների վառելիքի բացակայություն և այլն:
9. Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանը ևս մեկ անգամ հիշեցնում է, որ Լաչինի միջանցքի անխափան շահագործումը, որը հիմնականում ծառայում է մարդասիրական նպատակների համար, երաշխավորված է 2020թ. նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությամբ: Եռակողմ հայտարարության 6-րդ հոդվածում մասնավորապես նշվում է. «Լաչինի միջանցքը (5կմ լայնությամբ), որը ապահովելու է Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև հաղորդակցությունը և միևնույն ժամանակ շրջանցելու է Շուշի քաղաքը, կմնա Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության տակ:»:
Ադրբեջանական կողմը կոպտորեն խախտում է հայտարարության դրույթները և դրանով իսկ չի կատարում իր կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունները:
10. Հարկ է նշել նաև, որ բժշկական և հիվանդանոցային բոլոր պարագաների ազատ փոխադրումը երաշխավորված է նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքով, մասնավորապես` Պատերազմի ժամանակ քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության մասին ժնևյան IV կոնվենցիայով: Լաչինի միջանցքի արգելափակումը կոնվենցիայի ակնհայտ խախտում է:
11. Արցախի շրջափակումը առանձին դրվագ չէ, և այն պետք է դիտարկվի որպես Ադրբեջանի կողմից իրականացվող լայնածավալ և համակարգված քաղաքականության մի մաս, որն ուղղված է արցախցիներին հայրենի հողից իսպառ հեռացնելուն: 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ երաշխավորված հրադադարի հաստատումից ի վեր Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանը բազմիցս հայտնել է ադրբեջանական կողմի նմանատիպ սպառնալիքների և սադրանքների կրկնության մասին: Վերջին երկու տարիների ընթացքում Ադրբեջանը` 1. միտումնավոր և բազմիցս հարձակվել է Արցախի ենթակառուցվածքների վրա` նպատակ ունենալով ահաբեկել և վախեցնել Արցախի բնակչությանը, 2. շաբաթներով Արցախի բնակչությանը թողել է առանց գազի և ջրի մատակարարման, 3. խափանել է սեզոնային գյուղատնտեսական աշխատանքները` թիրախավորելով գյուղացիներին, 4. բարձրախոսներով մշտապես հոգեբանական ճնշումների է ենթարկել իրենց դիրքերի մոտակայքում գտնվող հայկական համայնքների բնակիչներին, 5. փորձել է ապատեղեկատվություն և խուճապ տարածել մարդկանց շրջանում` կիբեռհարձակումներ իրականացնելով Արցախի պետական տեղեկատվական ռեսուրսների վրա:
12. Ադրբեջանի այս անսահման պահվածքի հիմնական պատճառը միջազգային հանրության և դրա դերակատարների պատշաճ արձագանքի բացակայությունն է: Միջազգային հանրությունը պետք է անհապաղորեն միաձայն և միանշանակ դիրքորոշում ընդունի, ինչպես նաև ձեռնարկի հասցեական գործողություններ` դատապարտելու, պատժելու և կանխարգելելու Ադրբեջանին շարունակ գործել բացարձակապես անպատժելիության զգացումով և հասնել իր վերջնական նպատակին` Արցախի ժողովրդի բնաջնջմանը:

Humanitarian Consequences of the Lachin Corridor Blockade
1. On December 11, 2022, a group of Azerbaijanis in civilian clothes, presenting themselves as environmental activists, under made-up environmental concerns in Artsakh blocked the Lachin corridor – the only road, connecting Artsakh with Armenia and the entire world.
2. The road, which is under the control of the Russian Peacekeeping contingent is used only for the passage of people and goods intended for the civilian population of Artsakh. The blockage of the Lachin corridor in fact constitutes a blockade of the entire Artsakh with 120 000 population. Additionally, due to the blockage of the road, Artsakh communities Lisagor, Mets Shen, Hin Shen, and Eghtsahogh have found themselves in complete isolation from the capital Stepanakert and the rest of Artsakh.
3. This is already the second time of blocking the Lachin corridor by Azerbaijan in the last 10 days. On December 3, 2022, a group of Azerbaijanis once again blocked the Lachin corridor under the same fabricated ecological pretexts. The road was deblocked as a result of more than three hours of negotiations with the involvement of the Russian peacekeeping contingent.
4. As the Lachin corridor is, first and foremost, a road of humanitarian importance for the life support of the Armenians of Artsakh, its disruption even for a short period of time is fraught with irreversible and catastrophic humanitarian consequences. About 400 tons of essential goods, including grain, flour, vegetables, fruits, economic goods, etc., are imported to Artsakh from the Republic of Armenia daily. Currently, food, medical, and energy supplies to Artsakh are completely stropped.
5. In cold winter conditions, around 1100 civilians, including women, the elderly, and 270 children, are stuck in limbo on the Lachin corridor, not being able to return back to their homes and families in Artsakh. Apart from the fact that they are separated from their families, they are also deprived of the right to education.
6. The blockage of the only road in and out of Artsakh has also generated a serious medical crisis for Artsakh’s healthcare system. According to the information provided by the Stepanakert Republican Medical Center and the Ministry of Healthcare of Artsakh, due to the continuous blockage of the Lachin corridor, the transfer of patients in critical condition for urgent treatment and hospitalization in the republican medical centers of Armenia has become impossible. Representatives of the human rights defender visited patients in critical condition and recorded that the lives of these patients are at high risk due to the ongoing terroristic act, currently implemented by Azerbaijan.
7. There is undeniable evidence that the campaign is orchestrated by the government of Azerbaijan. First of all, the so-called “ecological” campaign of Azerbaijan is being accompanied by a number of Azerbaijani journalists, who ensure full coverage of the ongoing events in real time. Moreover, the journalists constantly try to provoke the Russian peacekeepers and disrupt their mission by attempting to break into their positions and even push them. Some of those who present themselves as environmental activists are representatives of some NGOs, which are financed by the Azerbaijani government or Aliyev's fund. Moreover, there is evidence that representatives of the Azerbaijani special services are also among those blocking the road.
8. On December 13, at 18:00, the Azerbaijani side deliberately shut off the gas supply in the entire territory of Artsakh, which repeats the events of March-February 2022, and leads to a number of adverse humanitarian consequences, such as: (1) disruption of the educational process at the schools heated by gas; (2) disruption of the work of state agencies and vitally important institutions heated by gas; (3) inability of people to heat their homes by gas; (4) loss of the access of many households to hot water, (5) disruption of the work of hospitals heated by gas, (6) lack of fuel for vehicles, etc.
9. Artsakh’s Ombudsman once again reminds that the uninterrupted operation of the Lachin corridor, which predominantly serves humanitarian purposes, is guaranteed by the Trilateral Statement of November 9, 2020. In particular, article 6 of the Trilateral Statement states:
The Lachin corridor (5 km wide) which will ensure the communication between Nagorno Karabakh and Armenia and at the same time will circumvent the city of Shushi, shall remain under the control of the peacekeeping contingent of the Russian Federation.
The Azerbaijani side grossly violates the provisions of the Statement and thus fails to fulfil its international obligations assumed by it.
10. It should be also noted that free passage of all consignments of medical and hospital stores is also guaranteed by international humanitarian law, precisely the Geneva Convention IV relative to the Protection of Civilian Persons in Time of War. Blockage of the Lachin corridor constitutes a manifest breach of the Convention.
11. Blockade of Artsakh is not an isolated episode but must be seen as part of the widespread and systematic policy of Azerbaijan aimed at the complete expulsion of the people of Artsakh from their native land. Since the establishment of the ceasefire guaranteed by the Trilateral Statement of November 9, 2020, Artsakh’s Ombudsman has repeatedly reported on the recurrence of similar threats and provocations from the Azerbaijani side. Over the past two years, Azerbaijan has (1) deliberately and numerously attacked the infrastructure of Artsakh with the aim of terrorizing and intimidating the population of Artsakh; (2) left the entire population of Artsakh without gas and water supplies for weeks; (3) disrupted the seasonal agricultural work by targeting the villagers; (4) constantly subjected the Armenian communities in close vicinity to their military positions to psychological pressure by loudspeakers; (5) tried to spread disinformation and panic among people by carrying out cyber-attacks on the state outlets of Artsakh.
12. The paramount reason behind this boundless behavior of Azerbaijan is the lack or even absence of a proper reaction by the international community and its main actors. The international community must urgently take a unanimous and unambiguous stance, as well as targeted actions to condemn, punish and prevent Azerbaijan from continuing to act with a sense of absolute impunity and realizing its ultimate goal – the destruction of the people of Artsakh.