Ցավալի է տեսնել, որ Ադրբեջանի մարդու իրավունքների պաշտպանի ազգային ինստիտուտը, ի դեմս Սաբինա Ալիևայի, մարդու իրավունքների պաշտպանության իրական առաքելությանը հավատարիմ մնալու և զանգվածային խախտումների դատապարտման փոխարեն այս օրերին զբաղված է Արցախի դեմ Ադրբեջանի հանցավոր գործողությունները արդարացնելով, որոնք հանգեցրել են Արցախում հումանիտար ճգնաժամի և անմեղ զոհերի:
Հետևելով ադրբեջանական կառավարական քարոզչամեքենայի տրամաբանությանը՝ Սաբինա Ալիևան միտումնավոր ապատեղեկատվություն է տարածում և անհիմն հայտարարություններ անում Հայաստանից Արցախ իբր «զենքի, զինամթերքի և այլ զինտեխնիկայի, այդ թվում՝ ականների, վառելիքի և զորքերի տեղափոխման մասին»՝ առանց հիմնավոր փաստեր ներկայացնելու։ Արցախյան կողմը ներկայացրել է բազմաթիվ հիմնավոր ապացույցներ Արցախի Հանրապետության ոստիկանական մեքենայի վրա ադրբեջանական 15 զինծառայողների կողմից իրականացված ահաբեկչության վերաբերյալ։ Մեքենան շարժվում էր դեպի նախատեսված հերթափոխի վայր, որտեղ, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն, չպետք է գտնվեին ադրբեջանական զինուժի ներկայացուցիչներ։
«Զինամթերքի փոխադրման» փաստարկն Ադրբեջանի կառավարության կողմից պատրաստված ևս մեկ բացահայտ սուտ է, որն Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատարի կողմից օգտագործվում է որպես գործիք՝ շարունակվող շրջափակումը և ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի վերջին ահաբեկչությունը քողարկելու համար։ Նման ստերը պատրվակ են ծառայում ապագայում նոր հարձակումների հող նախապատրաստելու համար։
Իրավապահ մարմինների և ուժային կառույցների գործունեությունն Արցախում միանգամայն համահունչ է միջազգային իրավունքին և միջազգային նորմերին, քանի որ հիմնված է միջազգայնորեն ճանաչված ինքնապաշտպանության իրավունքի վրա։ Ավելին, Ադրբեջանի բազմակի սադրանքները, որոնք հանգեցրել են այնպիսի ահաբեկչական գործողությունների, ինչպիսին է ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի հարձակումը, ևս մեկ անգամ վերահաստատում են Արցախի անվտանգության կարողությունների պահպանման և հետագա ամրապնդման խիստ անհրաժեշտությունը՝ Ադրբեջանից եկող էկզիստենցիալ սպառնալիքներին դիմակայելու և ժողովրդի պաշտպանությունն ու անվտանգությունը ապահովելու համար։ Բացի այդ, Ադրբեջանն իրավունք չունի միջամտելու Արցախի Հանրապետության ներքին գործերին և պահանջելու լուծարել պետական կառույցները՝ Ոստիկանությունն ու Արցախի պաշտպանության բանակը։
Ուղղակի անհեթեթ է, որ այն կողմը, որը 2020 թվականի պատերազմի ավարտից հետո համակարգված, միտումնավոր և հետևողականորեն խախտել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր դրույթները, հայկական կողմին հորդորում է հարգել այն։ Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղադրելու կոչ անելով` Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատարը բացահայտ խրախուսում իր երկրին անտեսել ստանձնած միջազգային պարտավորությունները և խախտել եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետը, որով սահմանվում է․ «Ադրբեջանի Հանրապետությունը երաշխավորում է քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անվտանգ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ երկու ուղղություններով»:
Այս համատեքստում Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատարը աչք է փակում 2020 թվականի պատերազմի ավարտից հետո եռակողմ հայտարարության խախտումների վրա, որոնք հանգեցրել են Խծաբերդի և Հին թաղերի, Քարագլխի և Փարուխի ռազմական ագրեսիային և օկուպացիային, 21 մարդու, այդ թվում՝ 3 խաղաղ բնակիչների դիտավորյալ սպանությանը, ադրբեջանական զինուժի կողմից արցախցիներին գերեվարելու դեպքերի և ավելի քան 100 սպանության փորձերի։ Պարադոքսալ է, բայց Ադրբեջանի իրավապաշտպան հաստատության ձայնը չլսվեց, երբ 2021 թ․ հոկտեմբերի 9-ին Մարտակերտում՝ սեփական նռան այգում, ադրբեջանցի դիպուկահարի կրակոցից սպանվեց 55-ամյա Արամ Տեփնանցը, որը իր տրակտորով սեզոնային գյուղատնտեսական աշխատանքներ էր կատարում։ Սաբինա Ալիևայի ձայնը չլսվեց նաև, երբ 2021 թվականի նոյեմբերի 8-ին ադրբեջանցի զինծառայողը հարձակվեց Շուշիի տարածքում ջրատարի վերանորոգման աշխատանքներ կատարող մի խումբ քաղաքացիական անձանց վրա, ինչի հետևանքով գլխին ստացած կրակոցից զոհվել է 22-ամյա Մարտիկ Երեմյանը, իսկ երեք քաղաքացիական անձ՝ վիրավորել։ Ի վերջո, Սաբինա Ալիևան հրապարակայնորեն որևէ մտահոգություն չարտահայտեց, երբ 2021 թվականի դեկտեմբերի 3-ին Մարտունու շրջանի Ճարտար համայնքի մոտ գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարելիս 65-ամյա Սեյրան Սարգսյանը գերեվարվեց և սպանվեց ադրբեջանական զինուժի կողմից։
Ինչպես ընդունված է ադրբեջանական կողմի համար, Սաբինա Ալիևան ոչ մի խոսք չի ասել 120,000 արցախցիների, այդ թվում՝ 30,000 երեխաների՝ երեք ամիս շարունակվող անօրինական շրջափակման մասին, որը կազմակերպվել է Ադրբեջանի կառավարության և իրականացվում է այսպես կոչված «բնապահպանական ակտիվիստների» կողմից, որոնցից շատերն ապացուցված փաստերով Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների գործող կամ նախկին ներկայացուցիչներ են։ Չնայած մի շարք միջազգային հեղինակավոր միջկառավարական և հասարակական կազմակերպությունների, պետական և ոչ պետական դերակատարների՝ Արցախի կյանքի ճանապարհը ապաշրջափակելու կոչերին, ինչպիսիք են Եվրոպական խորհրդարանը, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը, ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարը, Եվրոպական խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատարը, Freedom House-ը, Amnesty International-ը, Human Rights Watch-ը, Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտը, իրեն «Մարդու իրավունքների հանձնակատար» անվանող անձը շարունակում է անամոթաբար և բացահայտորեն հերքել հումանիտար ճգնաժամի իրողությունը։
Արցախը «Ղարաբաղի տնտեսական տարածաշրջան» անվանելով և չունենալով համարձակություն այն կոչել իր իրական անունով՝ Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատարն անտեսում է Լեռնային Ղարաբաղի բուն գոյությունը, որը ճանաչվել է անգամ համաշխարհային բարձրագույն դատական ատյանի՝ ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից։ Սաբինա Ալիևայի կողմից արցախահայության հիմնարար իրավունքների ժխտման այս միտումնավոր մոտեցումը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Արցախի՝ այսպես կոչված «վերաինտեգրումը» Ադրբեջանին ուղղակիորեն ճանապարհ կհարթի Արցախի բնիկ ժողովրդի էթնիկ զտումների և ցեղասպանության համար։
Նման անհեթեթ ու քաղաքականացված հայտարարություններով Սաբինա Ալիևան վարկաբեկում է մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտը և դրա իրական նպատակը։ Անաչառ և արդար հաստատություն լինելու փոխարեն նա օգտագործում է իր մանդատն ադրբեջանական պետական քարոզչամեքենայի շահերին ծառայելու համար՝ դառնալով Ալիևի ավտորիտար ռեժիմի գործիքակազմի հերթական գործիքը։
Մարդու իրավունքների հանձնակատարի մանդատի ռեսուրսներն Արցախի մասին կեղծ տեղեկություններ տարածելու վրա վատնելու փոխարեն, հորդորում եմ Սաբինա Ալիևային խորապես ծանոթանալ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների անմխիթար վիճակին և դրանց համատարած խախտումներին, ինչպես նաև զբաղվել այդ առնչությամբ Ադրբեջանին վերագրված ՄԻԵԴ և ԱՄԴ բազմաթիվ որոշումների և միջոցառումների պատշաճ կատարման հարցերով։
Միջազգային կազմակերպությունների ուշադրությունը հրավիրում եմ նաև Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատարի գործունեության վրա, որը հեռու է մարդու իրավունքների պաշտպանությունից և, ընդհակառակը, օգտագործվում է մարդկանց հիմնարար իրավունքների խախտումները արդարացնելու համար։

It is unfortunate to see that these days the national human rights defender institution of Azerbaijan, in the face of Sabina Aliyeva, is busy with justifying the criminal actions of Azerbaijan that have led to humanitarian crisis in Artsakh and innocent deaths, instead of staying committed to the genuine mission of human rights protection and condemnation of mass violations.
Following the logic of the Azerbaijani government propaganda machine, Sabina Aliyeva intentionally spreads disinformation and makes unfounded claims about the alleged "transfer of weapons, ammunition, and other military equipment, including mines, fuel, and troops" from Armenia to Artsakh without providing solid facts. Artsakh side presented numerous and well-documented proofs of the terrorist attack by a group of at least 15 Azerbaijani servicemen on the police car of the Republic of Artsakh that was heading towards the destination of its scheduled shift change, where Azerbaijani armed forces should not be present under the Tripartite Statement of November 9, 2020.
The "transportation of arms" argument is another blatant lie made up by the government of Azerbaijan and instrumentalised by the Commissioner for Human Rights of Azerbaijan to cover the recent terrorist act of the Azerbaijani ambush group against the policemen of Artsakh in broad daylight and ongoing blockade of Artsakh. Such lies serve as a pretext to prepare the ground for new offensives in the future.
The operation of the law enforcement bodies and security forces in Artsakh is perfectly in line with international law and international norms, as it is based on the internationally recognised right to self-defence. Moreover, the repeated provocations of Azerbaijan, resulting in such terrorist acts as the attack of the Azerbaijani ambush group on the policemen of Artsakh on March 5, 2023, reaffirm yet again the critical necessity of preserving and further strengthening the security capabilities of Artsakh to ensure the protection and safety of its people, facing existential threats from Azerbaijan on a daily basis. Besides, Azerbaijan has no right to interfere in the internal affairs of the Republic of Artsakh and demand the dissolution of its state institutions, such as the Police and the Artsakh defence forces.
It is ridiculous to see that the side, which has systematically, intentionally and repeatedly violated all the provisions of the Tripartite Statement of November 9, 2020 since the end of the 2020 war, now preaches to the Armenian side to respect it. By calling to install a checkpoint in the Lachin corridor, the Commissioner for Human Rights of Azerbaijan is openly calling and encouraging its country to disregard Azerbaijan’s international obligations and violate Point 6 of the Tripartite Statement, which reads as follows: "The Republic of Azerbaijan shall guarantee safe movement of citizens, vehicles, and cargo in both directions along the Lachin corridor."
Against this backdrop, the Commissioner for Human Rights of Azerbaijan has turned a blind eye on the violations of the Tripartite Statement that took place after the end of the 2020 war, resulting in the military aggression and occupation of Kthsaberd and Hin Tagher, Karaglukh and Parukh, the deliberate killing of 21 people, including 3 civilians, the capture of Artsakh citizens and more than 100 killing attempts carried out by the Azerbaijani military forces. Paradoxically, the voice of the Azerbaijani human rights defender institution was not heard when 55-year-old Aram Tepnants, a civilian conducting seasonal agricultural work on his tractor, was shot dead by an Azerbaijani sniper in his own pomegranate garden in Martakert on October 9, 2021. The voice of Sabina Aliyeva was not heard either when a group of civilian workers of Artsakh was attacked by an Azerbaijani serviceman while conducting repair work of the water pipe in the Shushi area on November 8, 2021, resulting in the death of 22-year-old Martik Yeremyan from a gunshot to his head and leaving the other three wounded. Finally, nor did Sabina Aliyeva publicly express her human rights concerns when 65-year-old Seyran Sargsyan was captured and deliberately murdered by the Azerbaijani armed forces while carrying out agricultural work near the Chartar community of Martuni region on December 3, 2021.
As is customary for the Azerbaijan side, Sabina Aliyeva has not uttered a single word about the ongoing three-month-long illegal blockade of 120,000 Artsakh people, including 30,000 children, orchestrated by the Azerbaijani government and implemented by the so-called “eco-activists”, many of whom proved to be active or former representatives of Azerbaijan’s special services. Despite the calls to unblock the road of life of Artsakh made by a number of reputable international intergovernmental and non-governmental organisations, state and non-state actors, such as the European Parliament, the ECHR, the ICJ, the Council of Europe Commissioner for Human Rights, the United Nations High Commissioner for Human Rights, Freedom House, Amnesty International, Human Rights Watch, Lemkin Institute for Genocide Prevention, the person calling herself “the Commissioner for Human Rights” continues to shamelessly and blatantly deny the reality of the humanitarian crisis in Artsakh.
By referring to Artsakh as "Karabakh economic region" and having no courage to call it by its real name, the Human rights commissioner of Azerbaijan ignores the very existence Nagorno-Karabakh, which is recognised even by the supreme world judiciary, the International Court of Justice of the United Nations. This deliberate approach of negating the fundamental human rights of native Armenians of Artsakh by Sabina Aliyeva yet again proves that the so-called "reintegration" of Artsakh into Azerbaijan will directly pave the way to ethnic cleansing and genocide.
After all, by making such ridiculous and politicised statements, Sabina Aliyeva discredits the institute of the human rights defender and its true purpose. Instead of being an impartial and just institution, she uses her mandate to serve the interests of the Azerbaijani state propaganda machine, eventually becoming another instrument in the toolkit of the authoritarian regime of Aliyev.
Thus, instead of wasting the resources of the Commissioner for Human Rights’ mandate on spreading false information about Artsakh, I encourage Sabina Aliyeva to look closer into the deplorable situation of human rights in Azerbaijan, and take care of the proper implementation of the numerous ECHR and ICJ decisions and measures ascribed to Azerbaijan on this matter.
I also draw the attention of international organizations to the activities of the Commissioner for Human Rights of Azerbaijan, which is far from protecting human rights and, on the contrary, is used to justify violations of people's fundamental rights.