Պաշտպանը ողջունել է Freedom House-ի անդրադարձն Ադրբեջանի կողմից Արցախի շարունակվող շրջափակմանը
Ողջունում ենք Freedom House միջազգային հեղինակավոր իրավապաշտպան կազմակերպության անդրադարձն Ադրբեջանի կողմից Արցախի շարունակվող շրջափակմանը, որով կազմակերպությունը արձանագրում է, որ վատթարացող մարդասիրական իրավիճակը խաղաղ բնակիչներին զրկում է դեղամիջոցներից և առաջին անհրաժեշտության ապրանքներից:
«Մենք կոչ ենք անում ժողովրդավարական կառավարություններին ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ անմեղ քաղաքացիների կանխամտածված սովամահությանը վերջ տալու համար»,- նշված է հայտարարության մեջ։
Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից նման հայտարարություններն ու իրավիճակի հասցեականն գնահատականները պետք է հիմք հանդիսանան միջազգային հարթակում որոշում կայացնողների համար՝ Ադրբեջանի նկատմամբ զսպիչ և պատժիչ գործողություններ ձեռնարկելու համար։

We welcome the appeal of Freedom House, a reputable international human rights organisation, to the ongoing blockade of Artsakh by Azerbaijan, in which the organisation states that the deteriorating humanitarian situation deprives civilians of life-saving medication and essential good․
"We call on democratic governments to put pressure on Azerbaijan to put an end to the deliberate starvation of innocent citizens," the statement said.
Such statements and targeted assessments of the situation by international human rights organisations should become the basis for making decisions in order to take measures of deterrence and punishment against Azerbaijan on the international level.