Ադրբեջանի կողմից Վագիֆ Խաչատրյանի առևանգման վերաբերյալ ՄԻՊ հաստատության կողմից հավաքագրված փաստերը
Հուլիսի 29-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ, նախօրոք ադրբեջանական կողմի հետ ձեռք բերված համաձայնությամբ, Արցախից Հայաստան բուժառուներին տեղափոխող շարասյունը 09:30-ի սահմաններում հասել է Հակարիի կամրջի մոտ տեղակայված ադրբեջանական անօրինական «անցակետ»։
Անձնագրերը ստուգելու ընթացքում Արցախի Հանրապետության Պատարա համայնքի բնակիչ 1955թ․ ծնված Վագիֆ Խաչատրյանն իր անձնագիրը ներկայացրել է ադրբեջանական սահմանապահ ծառայության ներկայացուցիչներին, որոնք այնուհետև անձնագիրը չեն վերադարձրել նրան։ Վագիֆ Խաչատրյանի դստեր և ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցչի հարցին, թե ինչու չեն վերադարձնում անձնագիրը, ադրբեջանցիները պատասխանել են, որ 5 րոպեից կտրամադրեն։
Այդ ընթացքում Վագիֆ Խաչատրյանին ուղեկցել են ադրբեջանական անօրինական «անցակետում» տեղակայված բժշկական սենյակ, որտեղ նրան հարցեր են ուղղել առողջության հետ կապված, հետաքրքրվել ՀՀ տեղափոխվելու առողջական պատճառներից։
Այնուհետև Վագիֆ Խաչատրյանին տեղեկացրել են, որ պետք է 15 րոպեով ուղեկցեն «անցակետի» մոտակայքում տեղակայված սենյակներից մեկը մի քանի հարց ուղղելու համար։ Վագիֆի դուստրը և ԿԽՄԿ ներկայացուցիչը պնդել են, որ հարցերը կարող են ուղղել հենց անցակետում, այլ տեղ տեղափոխվելու անհրաժեշտություն չկա։ Դրանից հետո ադրբեջանցիները սպառնացել են, որ դա կանեն ուժի կիրառմամբ։ Այդ նույն ժամանակ, ըստ վկայությունների, «անցակետի» մոտ ինքնաձիգերով զինված բազմաթիվ ադրբեջանցի ծառայողներ են հավաքվել։
Վագիֆ Խաչատրյանին և ԿԽՄԿ Ստեփանակերտի գրասենյակի օտարազգի ներկայացուցչին նստեցրել են «Նիվա» մակնիշի մեքենա, որը ուղևորվել է դեպի Հակարիի կամրջի ներքևի հատված։ Մոտ 10 րոպե անց «Շեվրոլե» մակնիշի մեքենայով ԿԽՄԿ ներկայացուցիչը վերադարձել է «անցակետ», իսկ Վագիֆ Խաչատրյանը տարվել է անհայտ ուղղությամբ։ Ըստ վկայության՝ ԿԽՄԿ ներկայացուցչին ադրբեջանցիները հրելով դուրս են հանել մեքենայից։
Այս բոլոր գործողությունները ընթացել են Վագիֆ Խաչատրյանի դստեր ներկայությամբ, որը փորձել է անել հնարավորը հոր առևանգումը կանխելու համար, սակայն նրան սպառնացել են ուժի կիրառմամբ։
68-Õ¡Õ´ÕµÕ¡ ÕŽÕ¡Õ£Õ«Ö† Ô½Õ¡Õ¹Õ¡Õ¿Ö€ÕµÕ¡Õ¶Õ¶ Õ¸Ö‚Õ¶Õ« Õ½Ö€Õ¿Õ¡Õ¶Õ¸Õ©Õ¡ÕµÕ«Õ¶ Õ°Õ«Õ¾Õ¡Õ¶Õ¤Õ¸Ö‚Õ©ÕµÕ¸Ö‚Õ¶, Õ¿Õ¥Õ²Õ¡ÖƒÕ¸Õ­Õ¾Õ¸Ö‚Õ´ Õ§Ö€ ÔµÖ€Ö‡Õ¡Õ¶Õ« Õ†Õ¸Ö€Ö„ Õ„Õ¡Ö€Õ¡Õ· Õ¢ÕªÕ·Õ¯Õ¡Õ¯Õ¡Õ¶ Õ¯Õ¥Õ¶Õ¿Ö€Õ¸Õ¶ Õ¾Õ«Ö€Õ¡Õ°Õ¡Õ¿Õ¸Ö‚Õ©ÕµÕ¡Õ¶ Õ¶ÕºÕ¡Õ¿Õ¡Õ¯Õ¸Õ¾Ö‰
Բուժառուներին Հայաստանի Հանրապետության բուժհաստատություններ տեղափոխելուց առաջ ԿԽՄԿ-ն ստանում է բոլոր կողմերի՝ այդ թվում ադրբեջանական կողմի համաձայնությունը, ըստ այդմ՝ ձեռք բերված համաձայնությունից հետո ԿԽՄԿ-ն կրում է այդ անձանց անվտանգ տեղափոխման պատասխանատվությունը։
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության կողմից Վագիֆ Խաչատրյանի նկատմամբ հարուցված քրեական գործն ու դրա շրջանակներում նրա՝ այսպես կոչված կալանավորումը կեղծ և շինծու պատրվակ է նրան առևանգելու համար։ ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից ձեռք բերված տեղեկություններով և իրականացված ուսումնասիրություններով հաստատվել է, որ Վագիֆ Խաչատրյանի նկատմամբ միջազգային հետախուզական որևէ համակարգում առկա չէ վերջինիս հետախուզման վերաբերյալ տվյալ։
Ուստիև՝ Վագիֆ Խաչատրյանը միջազգային մարդասիրական պաշտպանության տակ գտնվող անձ է, որի իրավունքների պաշտպանության համար Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը պահանջում է՝
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեից հանդես գալ հրապարակային հայտարարությամբ՝ իրավական գնահատական տալով ադրբեջանական այս հանցագործությանը, ձեռնարկել ԿԽՄԿ մանդատից բխող բոլոր գործողությունները Վագիֆ Խաչատրյանին Արցախ վերադարձնելու, մինչև վերադարձնելը Վագիֆ Խաչատրյանի իրավունքների պաշտպանությունն ապահովելու, նրա նկատմամբ խոշտանգման, կտտանքների և անմարդկային վերաբերմունքի դրսևորումները բացառելու ուղղությամբ։
Միջազգային կազմակերպությունների և առանձին պետությունների կառավարություններին ներկայացնել փաստեր Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության քաղաքացու առևանգման և Արցախի ժողովրդի նկատմամբ համակարգային կերպով իրականացվող, էթնիկ զտման և ցեղասպանության անհերքելի նպատակ հետապնդող հանցագործությունների վերաբերյալ՝ ապահովելու անհրաժեշտ միջազգային ճնշում։
Միջազգային կազմակերպություններին՝ հիմք ընդունել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի, մի շարք միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից հնչեցվող ահազանգը՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի իրավունքների լայնածավալ խախտումների վերաբերյալ, Ադրբեջանի նկատմամբ կիրառել հարկադրական և պատժիչ միջոցներ՝ միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորությունների կատարման համար։
Լաչինի միջանցքը, որի մեջ է մտնում նաև Հակարիի կամուրջ, ըստ 2020 թվականի եռակողմ հայտարարության, գտնվում է ռուսական խաղաղապահ ուժերի վերահսկողության ներքո։ Վագիֆ Խաչատրյանի առևանգումը տեղի է ունեցել Հակարիի կամրջի մոտ տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հենակետից մի քանի մետր հեռավարության վրա, որի կանխման ուղղությամբ խաղաղապահների կողմից որևէ գործողություն չի ձեռնարկվել։ Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Լաչինի միջանցքը համարվում է ռուսական խաղաղապահների վերահսկողության ներքո գտնվող տարածք և Ռուսաստանի Դաշնությունը հանդիսանում է եռակողմ հայտարարության դրույթների կատարման երաշխավոր, ՌԴ կողմից պետք է ձեռնարկվեն բոլոր գործողությունները Վագիֆ Խաչատրյանին Արցախ վերադարձնելու և Լաչինի միջանցքի նկատմամբ ամբողջական վերահսկողությունը վերականգնելու ուղղությամբ՝ կանխելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի քաղաքացիների առևանգման դեպքերի կրկնությունը։

Факты, собранные Аппаратом Омбудсмена, о похищении Вагифа Хачатряна Азербайджаном
29 июля, около 9:30, в сопровождении Международного комитета Красного Креста (МККК), по предварительной договорённости с азербайджанской стороной, колонна, перевозившая пациентов из Арцаха в Армению, доехала до незаконного азербайджанского «контрольно-пропускного пункта (КПП)», расположенного недалеко от моста Хакари.
Во время паспортного контроля житель общины Патара Республики Арцах Вагиф Хачатрян, 1955 года рождения, передал свой паспорт представителям пограничной службы Азербайджана, которые затем не вернули ему паспорт. На вопрос дочери Вагифа Хачатряна и представителя МККК, почему они не вернули паспорт, азербайджанцы ответили, что вернут его через 5 минут.
В это время Вагифа Хачатряна сопроводили в медицинский кабинет, расположенный на незаконном азербайджанском «КПП», где ему задали вопросы, связанные со здоровьем, а также о причинах его перевозки в Армению.
Затем Вагифу Хачатряну сообщили, что он должен пройти на 15 минут в одну из комнат, расположенных рядом с «КПП», чтобы ответить на несколько вопросов. Дочь Вагифа и представитель МККК настаивали на том, что они могут задать свои вопросы непосредственно на «КПП» и что нет необходимости уходить в другое место. После этого азербайджанцы пригрозили сделать это с применением силы. В то же время, согласно свидетельствам, на «КПП» собралось много азербайджанских военнослужащих, вооружённых автоматами.
Вагифа Хачатряна и представителя Степанакертского офиса МККК (иностранного гражданина) посадили в автомобиль марки «Нива», который направился к нижней части моста Хакари. Примерно через 10 минут представитель МККК вернулся на «КПП» на автомобиле марки «Шевроле», а Вагифа Хачатряна увезли в неизвестном направлении. Согласно показаниям, представитель МККК был вытолкнут азербайджанцами из машины.
Все эти действия происходили в присутствии дочери Вагифа Хачатряна, которая пыталась сделать все возможное, чтобы предотвратить похищение своего отца, но ей угрожали применением силы.
68-летний Вагиф Хачатрян страдает сердечно-сосудистым заболеванием, и его перевозили в ереванский медицинский центр «Норк Мараш» для операции.
Прежде чем перевести пациентов в медицинские учреждения Республики Армения, МККК получает согласие всех сторон, включая азербайджанскую сторону. Таким образом, после достижения соглашения МККК несёт ответственность за безопасную транспортировку этих лиц.
Уголовное дело, возбуждённое Генеральной прокуратурой Азербайджана против Вагифа Хачатряна, и его так называемый «арест» в рамках этого дела являются ложным и выдуманным предлогом для его похищения. Согласно полученной информации и проверке, проведённой Офисом Защитника прав человека Республики Армения, было подтверждено, что данных о Вагифе Хачатряне нет ни в одной международной уголовной системе.
Следовательно, Вагиф Хачатрян является лицом, находящимся под международной гуманитарной защитой, для защиты прав которого Омбудсмен Арцаха требует следующее:
Публичное заявление от МККК, дающее правовую оценку этому азербайджанскому преступлению, с просьбой предпринять все действия по возвращению Вагифа Хачатряна в Арцах, вытекающие из мандата МККК, обеспечить защиту прав Вагифа Хачатряна до его возвращения, исключить пытки и бесчеловечное обращение с ним.
Представить международным организациям и правительствам отдельных государств факты о похищении Азербайджаном гражданина Республики Арцах и преступлениях, систематически совершаемых против народа Арцаха, преследующих неоспоримую цель этнической чистки и геноцида, с целью обеспечения необходимого международного давления на Азербайджан.
Международные организации должны взять за основу предостережение, озвученное МККК и рядом международных правозащитных организаций по поводу масштабных нарушений прав народа Арцаха со стороны Азербайджана, применить принудительные и карательные меры, чтобы заставить Азербайджан выполнять свои международные обязательства.
Лачинский коридор, который также включает в себя мост Хакари, согласно Трёхстороннему заявлению от 2020 года, находится под контролем российских миротворческих сил. Похищение Вагифа Хачатряна произошло в нескольких метрах от опорного пункта российского миротворческого контингента, расположенного на мосту Хакари, которое не предприняло шагов для предотвращения его похищения.
Принимая во внимание тот факт, что Лачинский коридор считается территорией, находящейся под контролем российских миротворцев, а Российская Федерация является гарантом выполнения положений Трёхстороннего заявления, Российская Федерация должна предпринять все действия для возвращения Вагифа Хачатряна в Арцах и восстановления полного контроля над Лачинским коридором, в целях предотвращение повторения случаев похищения граждан Арцаха со стороны Азербайджана.