Զեկույց Ադրբեջանի կողմից Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) շրջափակման հետևանքով մարդու անհատական և հավաքական իրավունքների խախտումների մասին(100 օ
Թողարկման ամսաթիվ 21.03.2023
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ին՝ ժամը 10:30-ի սահմաններում, քաղաքացիական հագուստով մի խումբ ադրբեջանցիներ, ներկայանալով իբր «բնապահպան- ակտիվիստներ», փակել են Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղին, որը, Եռակողմ հայտարարության համաձայն, անցնում է Լաչինի միջանցքով՝ կապելով Արցախը (Լեռնային Ղարաբաղ) Հայաստանի և արտաքին աշխարհի հետ։ Հարկ է նշել, որ բնապահպան ներկայացող անձինք բազմաթիվ ապացուցված փաստերով սերտորեն փոխկապակցված են ադրբեջանական իշխանությունների հետ կամ էլ հանդիսանում են ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների գործող կամ նախկին աշխատակիցներ։
Õ‡Õ¡Ö€Õ¸Ö‚Õ¶Õ¡Õ¯Õ¾Õ¸Õ² Õ·Ö€Õ»Õ¡ÖƒÕ¡Õ¯Õ¸Ö‚Õ´Õ¨, Õ¸Ö€Õ« Õ°Õ¥Õ¿Ö‡Õ¡Õ¶Ö„Õ¸Õ¾ 100 Ö…Ö€ Õ·Õ¡Ö€Õ¸Ö‚Õ¶Õ¡Õ¯ Ö†Õ«Õ¦Õ«Õ¯Õ¡ÕºÕ¥Õ½ Õ­Õ¸Õ¹Õ¨Õ¶Õ¤Õ¸Õ¿Õ¾Õ¸Ö‚Õ´ Õ§ Արցախի Õ´Õ«Õ¡Õ¯ Õ¯ÕµÕ¡Õ¶Ö„Õ« Õ³Õ¡Õ¶Õ¡ÕºÕ¡Ö€Õ°Õ« Õ£Õ¸Ö€Õ®Õ¸Ö‚Õ¶Õ¥Õ¸Ö‚Õ©ÕµÕ¸Ö‚Õ¶Õ¨,  Արցախի 120 000 Õ¢Õ¶Õ¡Õ¯Õ¹Õ¸Ö‚Õ©ÕµÕ¡Õ¶Õ¨, Õ¶Õ¥Ö€Õ¡Õ¼ÕµÕ¡Õ¬ 30 000 Õ¥Ö€Õ¥Õ­Õ¡Õ¶Õ¥Ö€Õ«Õ¶, Õ©Õ¸Õ²Õ¥Õ¬ Õ§ Õ¬Õ«Õ¡Õ¯Õ¡Õ¿Õ¡Ö€ մեկուսացման մեջ՝ հանգեցնելով Õ´Õ¡Ö€Õ¤Õ¸Ö‚ Õ¡Õ¶Õ°Õ¡Õ¿Õ¡Õ¯Õ¡Õ¶ Ö‡ Õ°Õ¡Õ¾Õ¡Ö„Õ¡Õ¯Õ¡Õ¶ Õ«Ö€Õ¡Õ¾Õ¸Ö‚Õ¶Ö„Õ¶Õ¥Ö€Õ« Õ¦Õ¡Õ¶Õ£Õ¾Õ¡Õ®Õ¡ÕµÕ«Õ¶ Õ­Õ¡Õ­Õ¿Õ¸Ö‚Õ´Õ¶Õ¥Ö€Õ«, Õ«Õ¶Õ¹ÕºÕ¥Õ½ Õ¶Õ¡Ö‡ Õ£Õ¸ÕµÕ¡Õ¢Õ¡Õ¶Õ¡Õ¯Õ¡Õ¶ Ö‡ Õ¡Õ¶Õ¾Õ¿Õ¡Õ¶Õ£Õ¸Ö‚Õ©ÕµÕ¡Õ¶ Õ¢Õ¡Õ¦Õ´Õ¡Õ¯Õ¸Õ²Õ´ Õ½ÕºÕ¡Õ¼Õ¶Õ¡Õ¬Õ«Ö„Õ¶Õ¥Ö€Õ«Ö‰
Ամբողջական շրջափակմանը զուգահեռ Ադրբեջանը միտումնավոր խաթարում է Արցախի կենսական նշանակության ենթակառուցվածքների՝ գազամատակարարման, էլեկտրամատակարարման և կապի ու հաղորդակցության բնականոն աշխատանքը՝ նպատակ ունենալով էլ ավելի սրել առանց այն էլ ծանր մարդասիրական ճգնաժամը և մարդկային տառապանքներ պատճառել Արցախի բնակչությանը։
Ô±Õ¾Õ¥Õ¬Õ«Õ¶, 2020 Õ©Õ¾Õ¡Õ¯Õ¡Õ¶Õ« Õ¶Õ¸ÕµÕ¥Õ´Õ¢Õ¥Ö€Õ« 9-Õ«Õ¶ Õ€Õ¡ÕµÕ¡Õ½Õ¿Õ¡Õ¶Õ«, Ô±Õ¤Ö€Õ¢Õ¥Õ»Õ¡Õ¶Õ« Ö‡ Ռուսաստանի Ô´Õ¡Õ·Õ¶Õ¸Ö‚Õ©ÕµÕ¡Õ¶ Õ²Õ¥Õ¯Õ¡Õ¾Õ¡Ö€Õ¶Õ¥Ö€Õ« կողմից Õ½Õ¿Õ¸Ö€Õ¡Õ£Ö€Õ¾Õ¡Õ® Õ€Ö€Õ¡Õ¤Õ¡Õ¤Õ¡Ö€Õ« Õ°Õ¡Õ½Õ¿Õ¡Õ¿Õ´Õ¡Õ¶ Õ´Õ¡Õ½Õ«Õ¶ Õ¥Õ¼Õ¡Õ¯Õ¸Õ²Õ´ հայտարարությունից Õ°Õ¥Õ¿Õ¸ Õ¨Õ¶Õ¯Õ¡Õ® ÕªÕ¡Õ´Õ¡Õ¶Õ¡Õ¯Õ¡Õ°Õ¡Õ¿Õ¾Õ¡Õ®Õ¸Ö‚Õ´ Õ¡Õ¤Ö€Õ¢Õ¥Õ»Õ¡Õ¶Õ¡Õ¯Õ¡Õ¶ Õ¯Õ¸Õ²Õ´Õ¨ ÕºÕ¡Ö€Õ¢Õ¥Ö€Õ¡Õ¢Õ¡Ö€ Õ¯Õ¸ÕºÕ¿Õ¸Ö€Õ¥Õ¶ Õ­Õ¡Õ­Õ¿Õ¥Õ¬ Õ§ Õ°Õ¡ÕµÕ¿Õ¡Ö€Õ¡Ö€Õ¸Ö‚Õ©ÕµÕ¡Õ¶ դրույթները՝ Õ¤Õ«Õ´Õ¥Õ¬Õ¸Õ¾ Õ¼Õ¡Õ¦Õ´Õ¡Õ¯Õ¡Õ¶ էսկալացիաների, Õ­Õ¡Õ©Õ¡Ö€Õ¥Õ¬Õ¸Õ¾ Արցախում (Ô¼Õ¥Õ¼Õ¶Õ¡ÕµÕ«Õ¶ Õ‚Õ¡Ö€Õ¡Õ¢Õ¡Õ²Õ¸Ö‚Õ´) Õ­Õ¡Õ²Õ¡Õ² Õ¢Õ¶Õ¡Õ¯Õ¹Õ¸Ö‚Õ©ÕµÕ¡Õ¶ Õ¢Õ¶Õ¡Õ¯Õ¡Õ¶Õ¸Õ¶ Õ¯ÕµÕ¡Õ¶Ö„Õ¶ Õ¸Ö‚ Õ£Õ¸Ö€Õ®Õ¸Ö‚Õ¶Õ¥Õ¸Ö‚Õ©ÕµÕ¸Ö‚Õ¶Õ¨, Ö†Õ«Õ¦Õ«Õ¯Õ¡Õ¯Õ¡Õ¶ Ö‡ Õ°Õ¸Õ£Õ¥Õ¢Õ¡Õ¶Õ¡Õ¯Õ¡Õ¶ Õ°Õ¡Ö€Õ±Õ¡Õ¯Õ¸Ö‚Õ´Õ¶Õ¥Ö€ Ö‡ Õ¢Õ¼Õ¶Õ¸Ö‚Õ©ÕµÕ¸Ö‚Õ¶ Õ¯Õ«Ö€Õ¡Õ¼Õ¥Õ¬Õ¸Õ¾ քաղաքացիական Õ¢Õ¶Õ¡Õ¯Õ¹Õ¸Ö‚Õ©ÕµÕ¡Õ¶ Õ¶Õ¯Õ¡Õ¿Õ´Õ¡Õ´Õ¢Ö‰
Ադրբեջանի կողմից շարունակվող շրջափակումը, կենսական ենթակառուցվածքների խափանումները, ինչպես նաև պարբերաբար և հետևողականորեն իրականացվող զինված հարձակումները նպատակ են հետապնդում ֆիզիկական և հոգեբանական ահաբեկմամբ, կյանքի համար անտանելի պայմանների ստեղծմամբ էթնիկ զտման ենթարկելու Արցախը և ոչնչացնելու Արցախի բնիկ հայկական բնակչությանը։
Սույն զեկույցը համապարփակ կերպով ներկայացնում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով մարդու անհատական և հավաքական իրավունքների խախտումները, որոնք արձանագրվել են շրջափակման 100 օրվա ընթացքում՝ մինչև 2023թ. մարտի 21-ը։ Զեկույցը պատրաստվել է Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից պետական մարմիններին ուղղված հարցումների, իրականացված ուսումնասիրություններից ու հարցազրույցներից և բաց աղբյուրներից ստացված տեղեկատվության հիման վրա։
Յուրաքանչյուր իրավունքի առնչվող բաժնում ներկայացված են որոշակի լուսանկարներ և մարդկային պատմություններ, որոնք արտացոլում են իրականությունը: Հաշվի առնելով անձնական տվյալների պաշտպանության անհրաժեշտությունը՝ բոլոր լուսանկարները կա՛մ բաց աղբյուրներից են, կա՛մ կիրառվել են դրանցում երևացող անձանց և հեղինակների համաձայնությամբ, իսկ մարդկային պատմություններում ներկայացվող անձանց անունները փոխված են:

Publication Date 21.03.2023
Since December 12, 2022, at around 10:30 am (GMT+4), a group of Azerbaijanis in civilian clothes, presenting themselves as alleged “environmental activists†blocked the only road, Goris – Stepanakert Highway, which passes through the Lachin (Berdzor) corridor connecting Artsakh (Nagorno-Karabakh) with Armenia and the outside world. The so-called “eco-protest†with the documented participation of the Azerbaijani state-sponsored special services agents has proved to be fully orchestrated by the Azerbaijani government.
As a result, the ongoing blockade has physically obstructed the sole road of life of Artsakh for 100 days already, leaving its entire population, 120,000 people, including 30,000 children, in a state of total isolation, facing massive violations of individual and collective human rights, as well as multifaceted existential and security threats.
Along with the ongoing blockade of the Lachin corridor, Azerbaijan has also deliberately disrupted the operation of the critical infrastructure of Artsakh (natural gas supply, electricity supply, Internet and mobile communication) with the aim to further aggravate the already dire humanitarian crisis and cause excessive human sufferings to the Artsakh people.
Moreover, in the period after the Trilateral Statement on Ceasefire, signed by the leaders of Armenia, Azerbaijan, and the Russian Federation on November 9, 2020, the Azerbaijani side has repeatedly grossly violated the provisions of the Statement, resorting to military escalation, disrupting the normal life and activity of the civilian population of Artsakh, initiating physical and psychological attacks and violence against the population.
The ongoing blockade of Artsakh and disruption of vital infrastructure by Azerbaijan, as well as the regular and consistent armed attacks, aim at subjecting Artsakh to ethnic cleansing through physical and psychological intimidation, creating unbearable conditions and destroying the indigenous Armenian population of Artsakh.
This report comprehensively presents the constant and significant violations of individual and collective human rights as a result of the blockade of Artsakh by Azerbaijan, which were recorded during the 100 days of the blockade as of March 21, 2023. The report has been prepared on the basis of inquiries addressed to state bodies by the office of the human rights defender (Ombudsman) of the Republic of Artsakh, conducted studies and information received from interviews and open sources.
In each right’s section, certain pictures and human stories are presented with the aim to better reflect the reality. Taking into account the need to protect personal data of people, all pictures are either taken from open sources, or are used with the consent of their authors and the persons depicted on them. Following the same logic, the names of the persons represented in the human stories were changed.