Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը թարմացրել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի քաղաքացիական անձանց սպանության դեպքերի վերաբերյալ հրապարակված միջանկյալ զեկույցը, որում ներառվել են նաև 2020թ. դեկտեմբերի 22-ից հետո որոնողական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերված քաղաքացիական անձանց սպանության դեպքերը:
Զեկույցում ամփոփված են 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի ռազմական ագրեսիայի ընթացքում թիրախային հարվածների հետևանքով և Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ հայտնված (գերեվարված) քաղաքացիական անձանց սպանության դեպքերը՝ վերաբերելի հակիրճ տեղեկությունների ներկայացմամբ:
2020թ. սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2021թ. հունվարի 28-ն ընկած ժամանակահատվածում արձանագրվել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից 72 քաղաքացիական անձանց սպանության դեպք, որից 41-ը՝ թիրախային հարվածների հետևանքով, 31-ը՝ գերեվարման մեջ: Արձանագրվել են խոշտանգման և դիակների խեղման, անխուսափելիորեն քաղաքացիական մահերի հանգեցնող թիրախային հարվածների մի շարք դեպքեր: Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրել է նաև 163 քաղաքացիական անձի վիրավորման դեպք, որոնց զգալի մասը տեղի է ունեցել այլ անձանց մահվան հանգեցրած հարվածների հետևանքով:
Զեկույցում ներկայացվել են միայն անառարկելի հիմքերով ապացուցված դեպքերը, սակայն ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը շարունակում է ստանալ նաև այլ ենթադրյալ դեպքերի վերաբերյալ ուսումնասիրություն պահանջող տեղեկություններ, որոնց հետազոտության արդյունքները կներառվեն Զեկույցի հետագա թարմացումներում:
Զեկույցի թարմացման պահի դրությամբ՝ Պաշտպանի աշխատակազմը շարունակում է տիրապետել անհետ կորած քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ տվյալների, որոնց մի մասը հավանաբար գտնվում է ադրբեջանական գերության մեջ, իսկ մյուս մասը ենթադրաբար սպանվել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից: Այդ մասին են վկայում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած արցախյան բնակավայրերում քաղաքացիական անձանց դիակների հայտնաբերման պարբերական դեպքերը:
Որոշ զոհերի մարմիններ գտնվել են մահից տևական ժամանակ անց, ինչը պահանջում է խորը մասնագիտական հետազոտություն կոնկրետ դեպքերում մահվան հանգամանքները մանրամասն արձանագրելու և կատարված հանցագործությունների հետքերը բացահայտելու համար, այդուհանդերձ որոշ դեպքերով ներկայացվել են նաև դատաբժիշկ-փորձագետի նախնական եզրակացությունները:

Аппарат Защитника прав человека Республики Арцах обновил промежуточный отчет о случаях убийства мирных жителей Арцаха вооружёнными силами Азербайджана, который также включает случаи убийства мирных жителей, выявленные в результате поисковых операций с 22-го декабря 2020 года.
Отчет подводит итоги по случаям убийства мирных жителей (пленных) попавшихся под контроль вооружённых сил Азербайджана в результате точечных ударов во время военной агрессии Азербайджана и Турции с 27-го сентября 2020 года с кратким обзором.
В период с 27-го сентября 2020г. по 28-го января 2021г., были обнаружены тела 72 мирных жителей, убитых азербайджанскими вооруженными силами, из которых 41 человек были убиты путем точечных ударов, а 30 - в плену. Сообщается о ряде случаев пыток, нанесения увечий трупам, неизбежной намеренной гибели мирных жителей. Офис Омбудсмена также зафиксировал случаи 163 ранений среди гражданского населения, большинство из которых являются результатом ударов, привлекших гибели других.
В отчете предоставлены только случаи на основании неопровержимых доказательств, но сотрудники аппарата Защитника прав человека Республики Арцах продолжают также получать информацию, требующую расследования других предполагаемых случаев, результаты которых будут включены в дальнейшие обновления отчета.
На момент обновления отчета аппарат Омбудсмена продолжает располагать информацией о гражданских лицах, пропавших без вести, часть которых предположительно находятся в азербайджанском плену, а некоторые предположительно убиты азербайджанскими военными силами.
Об этом свидетельствуют регулярные случаи нахождения тел мирных жителей в населенных пунктах Арцаха ныне перешедших под контроль Азербайджана.
Тела некоторых погибших были обнаружены через некоторое время после гибели, что требует углубленного профессионального исследования для детализации обстоятельств смерти в конкретных случаях, выявление следов совершенных преступлений; однако в некоторых случаях были представлены предварительные заключения судебно-медицинского эксперта.